Máte na vašem domě hromosvod? A pamatujete si, kdy byla prováděna jeho revize? Hromosvody by se měly kontrolovat pravidelně, protože se mohou porouchat, i když tomu prakticky nic nenasvědčuje. Možná vás napadne myšlenka, proč kontrolovat hromosvod, když je to jen kus drátu, a nemá se na něm prakticky co poškodit? On to sice kus drátu je, ale povětrnostní vlivy se starají o to, že materiál stárne a postupně se rozpadá. A na hromosvod musí být stoprocentní spolehnutí, protože vám pak není opravdu k ničemu.
Koroze – koroze je prevít a nemusíte se jí všimnout. Jakmile vám lidově řečeno přeroste přes hlavu, máte problém. Hromosvody mohou snadno korodovat v místech, kde se drží více vody a vlhkosti, například v místech držáků a kotvení a také těsně u země. Revizní elektrikář objeví místo problému na základě měření odporu hromosvodu, přičemž měření je neomylné, zatímco pouhá vizuální prohlídka nemusí být dostačující.
Úder blesku – když do domu udeří blesk, měl by se hromosvod zkontrolovat pokaždé, a to i mimo obvyklé časy prováděných revizí. Blesky mohou zařízení poškodit až tak, že je nutné jej třeba celý vyměnit za nový.
Stavební práce – když se v okolí hromosvodu provádí stavební práce, může dojít k jeho mechanickému poškození. Někdy toto poškození přehlédnete, anebo jej stavební firma záměrně zamaskuje, a poškozený hromosvod pak nefunguje správně, vlastně je to pak takové, jako kdyby na domě žádný hromosvod nebyl.
Hromosvod při koupi domu – jestliže kupujete rodinný dům anebo jste objekt zdědili po příbuzných, měli byste hromosvod nechat překontrolovat, abyste byli v obraze, v jakém stavu zařízení vlastně je, a měli tak jistotu, zda je v pořádku. Od tohoto data si pak zajišťujte ve svém zájmu pravidelné revize hromosvodů, jak je tomu u všech rodinných domů, kde jsou hromosvody nainstalované.