Blíží se doba dovolených a vám nabídl některý z vašich přátel zájezd k moři, nejlépe první týden v červenci, že byste mohli letět společně letadlem z Prahy Ruzyně přímo na Jadran, a pobývat tu čtrnáct dnů? Může to znít lákavě, ale jsou lidé, kteří by takovou nabídku s úsměvem odmítli a řekli: „Podívej, já mám svou oblíbenou destinaci, není to sice u moře, ale rozhodně ji za Jadran nevyměním.“ Dotyčný by asi kroutil hlavou, ale pak by pochopil:
Letecké odbavení – martyrium absolvované na pražském letišti je velmi často tak stresující, že si to lidé rozmyslí a jedou raději na dovolenou na Jižní Moravu. Například ve Vranově nad Dyjí máte božský klid, žádné celníky, žádná razítka do pasu a podobné nesmysly.
Ztráta zavazadel – stalo se vám někdy, že se cestovní zavazadlo v letecké přepravě zatoulalo na druhý konec světa, protože to popletli nakladači batožin a váš kufr putoval namísto do Anchorage na Aljašce do japonského Tokia? Toto se skutečně stalo, a zřejmě ne jednou, ale když máte před sebou týdenní pobyt u moře a nemáte co na převlečení, a namísto koupání neustále cestujete na letiště a čekáte na přílet vašeho kufru – je to noční můra, a ne dovolená. Tohle se vám ve Vranově nad Dyjí rozhodně nestane.
Špatná znalost cizího jazyka – dovolená v Chorvatsku, v Turecku, v Řecku či na Kypru může přinášet problémy, pokud neumíte dobře anglicky, a místní jazyk neznáte vůbec. Jazyková bariéra je docela velkou překážkou a spousta lidí kvůli tomu do zahraničí jezdí jen příležitostně, a nejlépe jen kousek od hranic – do Rakouska nebo do Bavorska.
Čistá voda – Jaderské moře je sice relativně čisté, ale dovolená v penzionu ve Vranově nad Dyjí Benátky 214 nabízí možná ještě čistší vodu na koupání. Vranovská přehrada je jeden z nejčistších vodních rezervoárů v republice, a to díky chráněným krajinným oblastem, kudy Dyje protéká.